Ehliyet Sınıfları

A  SINIFI MOTOR

Trafik kanununa göre , A Sınıfı Ehliyet alacak kişilerin ; 24 yaşından büyük olması gerekir. 24 yaşından küçük ise 2 yıllık  A2  SINIFI TECRÜBESİ OLMASI ZORUNLUDUR.

A1 MOTOSİKLET


A1 MOTOSİKLET EHLİYETİ ALMAK İÇİN GEREKEN ŞARTLAR
2918 sayılı Trafik  Kanununa göre A1 sınıfı ehliyet alabilmek için en az 17 yaşını bitirip 18′den gün almak gerekmektedir.
 
Şu andaki yönetmeliğe göre en az Ortaokul veya İlköğretim diploması sahibi olmak gerekli.(2011 Yılına kadar ilkokul mezunları da ehliyet alabilmektedir.)
 A1 Ehliyeti almak için TEORİK SINAVDA da başarılı olmak zorunludur. Teorik sınavı geçen kursiyer 14 SAATLİ DİREKSİYON EĞİTİMİ SONRASIDİREKSİYON SINAVINA TABİ TUTULUR.

A2 MOTOSİKLET


A2 sürücü belgesi ile motorlu bisiklet,motosiklet ve scooter kullanılabilir. Direk A2 alacak sürücü adayları Trafik,Motor, İlk yardım ve direksiyon sınavlarına tabi tutulur Herhangi bir ehliyeti olup fark sınavına girecek adaylar ise direksiyon sınavlarına tabi tutulur.
 
MOTOSİKLET SINAVI
Motosiklet A2 alanlar Trafik 20 soru, İlkyardım 15 soru, Motor 10 soru sınava girer, B,E den A2 FARK sınavına girerek motosiklet ehliyeti alacaklar sadece Motor 10 soru sınava girmektedirler. Motosiklet direksiyon sınavına Sürücü Kursuna ait motorla gireceksiniz. Direksiyon sınavına vitesli motor ile sınava girebilmektesiniz.
 

B OTOMOBİL


B OTOMOBİL EHLİYETİ ALMAK İÇİN GEREKEN ŞARTLAR
2918 sayılı Trafik Kanununa göre B sınıfı ehliyet alabilmek için en az 18 yaşını bitirip 19′dan gün almak gerekmektedir.
 
Şu andaki yönetmeliğe İlkokul , Ortaokul , İlköğretim diploması ,lise,üniversite diploması  sahibi olmak gereklidir.
 
B sürücü belgesi ile Traktör,Otomobil,Minibüs,Kamyonet kullanılabilmektedir.
B Ehliyet alacak sürücü adayları Trafik,Motor,İlkyardım ve direksiyon sınavlarına tabi tutulur.
A2 ve F sınıfı sürücü belgesi olup B sınıfı almak isteyenler , direksiyon sınavlarına tabi tutulur.
 
OTOMOBİL DİREKSİYON EĞİTİMİ
Direksiyon eğitimleri bire bir ve randevuludur. Direksiyon eğitimi için kurstan randevu kartı alır ve uygun günlere ismini yazdırır.B sınıfı için  2 SAAT SİMÜLATÖR ,14 SAAT Direksiyon eğitimi yapılmaktadır.
 
Direksiyon randevularına haber vermeden gelmeyenler randevularını kullanmış sayılır.
Direksiyon eğitimlerinizi tamamladığınız zaman çok rahat araç kullanabilir ve direksiyon sınavlarında başarılı olabilirsiniz.
 
Direksiyon eğitimlerinizi tamamladığınız zaman direksiyon hocanıza seviyenizi sorunuz. Yeterli olmadığını söyler ise 1 randevu daha kurstan alınız.
Kursumuzda direksiyon EĞİTİM SAATLERİNİ KENDİNİZ belileyip çalışmalariçin randevu talebinde bulunabilirsiniz.
 
OTOMOBİL SINAVI
Teorik sınavda Toplam  50 soru sorulmaktadır. TRAFİK-MOTOR VEARAÇ TEKNİĞİ -İLKYARDIM -TRAFİK ADABI sorularından oluşmaktadır.. Ancak  A1 ve A2 den FARK B otomobil ehliyeti alıyor ise TEORİK DERSLERDEN MUAF TUTULUR.Sadece DİREKSİYON SINAVINA GİREREK B SINIFI EHLİYETİNİ ALIR.
 

D -OTOBÜS

D  EHLİYETİ ALMAK İÇİN GEREKEN ŞARTLAR
2918 sayılı Trafik Kanununa göre D sınıfı ehliyet alabilmek için en az 24 yaşını bitirip 25′den gün almak gerekmektedir.
 
Şu andaki yönetmeliğe göre ilkokul mezunları ehliyet alabilmektedir.
D sürücü belgesi ile Traktör,Otomobil,Minibüs,Kamyonet, Otobüs kullanılabilmektedir.(D Sınıfı ile Kamyon sınıfı araçlar Kullanılmaz)
 
 D Ehliyet alacak sürücü adayları , B SINIFI DENEYİM GEREKMEKTEDİR. 
 
D Sınıfı Ehliet alacak olan kursiyerler sadece 16  saatlik direksiyon eğitimi sonrası DİREKSİYON SINAVINA tabi tutulur. Müşteri Destek Numaramız

0 (242) 722-9565

Mail Adresimiz

info@radarsurucukursuserik.com